Skip links

За нас

Фондация “Детски книги” е основана през 2013 г. Тя е юридическо лице с нестопанска цел в публична полза, регистрирано в регистър за ЮЛНЦ при Търговския регистър, ЕИК 176566685.

Нашата мисия

Всяко дете има право да се превърне в читател. Всяко дете има право на достъп до книги, за да се превърне в успешен възрастен.

Цели на фондация “Детски книги”

  • Да насърчава грамотността и четенето сред децата и възрастните чрез различни инициативи, кампании и програми.
  • Да променя нагласите на възрастните към четенето и ролята на книгите.
  • Да изследва промените в обществените нагласи спрямо детско-юношеските книги, като поставя фокус върху интересите на децата.
  • Да подпомага развитието на библиотеките в България и в частност –развитието на училищните библиотеки.
  • Да работи активно за развитието и популяризирането на българските писатели, илюстратори и преводачи чрез различни кампании.
2012 –

Detskiknigi.com

Сайтът е създаден през 2012 г. и е собственост на фондация “Детски книги”. Материалите в него са свързани с насърчаване на четенето и книгите за деца на възраст 0–16 г. Той е насочен към възрастните - родители, учители, библиотекари, специалисти. В сайта има над 5000 публикации с авторско съдържание, като отзиви за книги, интервюта с автори, илюстратори, преводачи, идеи за включване на книгите в обучението и в свободното време на децата и младежите, зона за родители със съвети за отглеждане на читатели, добри практики от библиотеките и училищата, полезни статии за насърчаване на четенето, новини и други.

15+
години опит
5000+
статии
2012–2024

Национална кампания „Читателска щафета“

Кампанията има реализирани 7 издания (2011-2024). Целта ѝ е да насърчи децата от 6 до 13 години да четат и да им покаже, че четенето може да е забавно и интересно. Чрез кампанията те са провокирани да прочетат минимум 3 книги от определена поредица или автор, които не са част от задължителната учебна програма, в рамките на три месеца. Броят на включилите се деца е над 8000, а прочетените от тях книги са повече от 25000.

7
издания
8000+
участници
25000+
прочетени книги
2013–

Национална награда „Бисерче вълшебно“

Първата награда в България за избор на новопубликувани детски книги, избирани от самите деца. Учредена е през 2013 г., а децата и младежите от 3 до 16 г. гласуват онлайн през уебсайта. Чрез „Бисерче вълшебно“ децата са поставени в активната позиция да оценяват книги, да избират и да гласуват. Наградата е инструмент за измерване на нивата на функционална грамотност в страната, както и промените в читателските умения на децата, необходими за справяне с живота.  Наградата има 13 успешни издания досега (2013-2025). Събрани са близо 80000 гласа за книги през годините, представените издания са над 1500 (художествени и нехудожествени); те служат като ориентир за учителите и библиотекарите.

13
издания
1500+
номинирани книги
80000+
гласа
130+
издателства
2014–2020

Пътуващите сандъчета

Фондацията е партньор на Българската библиотечно-информационна асоциация и основен координатор на проект “Пътуващите сандъчета“. Инициативата доставя до библиотеки и училищав страната сандъчета по заявка и така осигуряват достъп до нови детски книги на децата от 0 до 16 г. и от най-малките населени места. Книгите са на разположение за определен период, а после продължават към следващ получател. Проектът се радва на голяма популярност сред библиотекарите, учителите, родителите и децата. Книгите се амортизират бързо и на няколко пътувания остават във фонда на библиотеката, в която са попаднали. Към края на 2019 г. в обращение са близо 70 сандъчета.

2015–

White Ravens

В началото на 2015 г. е установено партньорство с Международната библиотека за детско-юношески книги (Internationale Jugendbibliothek) в Мюнхен. Всяка година екипът на фондацията изпраща книгите от български писатели и/или илюстратори, номинирани в Награда„Бисерче вълшебно“, за попълване на фонда на библиотеката с български издания и за подбор на книги за престижния каталог "White Ravens". В него всяка година са отличени по 200 книги за деца от цял свят, заслужаващи специално внимание. Селекцията се представя на панаирите на книгата в Болоня и Франкфурт, а стихотворения от цял свят, заедно с илюстрациите към тях, често намират място и в специалния поетичен календар на библиотеката.

17
книги White Ravens
27
отличени творци
10
отличени издателства
2015–

Възпоменателна награда
"Астрид Линдгрен"

Фондация „Детски книги” е одобрена от журито на Възпоменателната награда „Астрид Линдгрен” (ALMA) за номинираща организация от България. Наградата е с фонд от 5 млн. шведски крони и се връчва на писатели, илюстратори, разказвачи и организации от цял свят, които изповядват вижданията на Астрид Линдгрен. Първите кандидатури на български творци са подадени през 2015 г. (Юлия Спиридонова и Любен Зидаров). Всяка година фондацията изпраща своите кандидатури и до момента номинирани са били още Виктор Самуилов, Мая Дългъчева, Капка Кънева, Ясен Гюзелев, Стела Драйс, Люба Халева, Дамян Дамянов.

2016–2020

Каталози НЦК

По покана на Националния център за книгата при НДК, екипът на фондацията участва в подготовката на първите каталози с детски книги от България, издадени специално за Панаира на детската книга в Болоня. Предвид липсата на български щанд на изложението, през 2016 и 2017 г., екипът на фондацията се ангажира да посети панаира и да представи в лични срещи включените в каталога над 30 заглавия. Проведени са редица срещи с представители от Европа, Азия, Северна и Южна Америка, а в следващите години част от представените заглавия са издадени на чужди езици.

2016–2021

Библиотека в детската градина

През ноември 2016 г. фондацията поставя началото на 5-годишна пилотна програма “Библиотека в детската градина”. Целта е да бъде изграден и валидиран модел за насърчаване на грамотността чрез четене на нови заглавия, обучение на учителите и изграждане на успешна връзка между семейството, детската градина и училището. Програмата се провежда в 29. ДГ „Слънце“, София – базова градина към ФНОИ, СУ „Св. Климент Охридски“. Освен подбора и осигуряването на висококачествени заглавия, подходящи за децата между 3 и 7 г., програмата включва и лекции за педагозите и родителите относно четенето от самото раждане и съвети за отглеждане на читатели; периодични четения на децата и срещи с персонала за запознаване с новите заглавия и идеи за включването им в обучението.

2018–

Читателски клубове
"Бисерче вълшебно"

От 2018 г. започва изграждането на мрежа от читателски клубове „Бисерче вълшебно“ в цялата страна. Клубовете се създават към училища, библиотеки и центрове, работещи с деца и дейността им по места се координира от ръководител – учител или библиотекар. В тях членуват доброволно деца на възраст от 6 до 18 г. В някои училища са създадени по няколко клуба, като през учебната 2018/2019 г. броят им е 79 с близо 4600 участници, а през 2022/2023 година броят на кубовете е 160 с приблизително 7000 членуващи деца.
Чрез достъпа до съвременни книги и професионални насоки за обсъждане на качествени художествени и нехудожествени заглавия, развиваме у децата: памет, концентрация, въображение; логическо, критическо, творческо и аналитично мислене; умения за решаване на проблеми; интерес към науката, технологиите и изкуствата.

2022–

Зелени кътове за четене

През 2022 г. фондация "Детски книги" и Procter&Gamble България обединяват усилията си за изграждане на зелени кътове за четене в дворовете на български училища. Училищата се избират по строги критерии (част са от мрежата читателски клубове; имат добре развита читателска култура и училищна библиотека; намират се в градове със замърсен въздух). Организаторите засаждат дървета и храсти, организират поставянето на пейки/кашпи и даряват книги с екологична насоченост на училищата.

2023–

Четем – разгръщаме светове

“Четем – разгръщаме светове” е партньорска инициатива на Orange и фондация Детски книги, която цели повишаване на функционалната грамотност на деца от 0 до 13 години, чрез насърчаване на четенето. Orange дарява 10% от приходите от продажби на препоръчаните книги в полза дейността на фондацията. Списъкът с препоръчани заглавия, обозначени със специален знак и достъпни в специална секция на уебсайта на Orange, се обновява всеки месец, а препоръчаните книги се групират според възрастта на детето.

2023–

Ден на четенето

Съвместна инициатива на фондация „Четене“, фондация „Детски книги“ и сдружение „Книги и четене“. Организира се по немски образец, в третия петък от ноември. Денят на четенето цели да постави фокус върху четенето като когнитивен процес, който е в основата на критическото мислене и функционалната грамотност. В първото издание се включват близо 180 000 души, а през 2024 г. регистрираните читатели и слушатели са 294 378.

2023–

Национален пакт за четенето

Съвместна инициатива на фондация „Четене“, фондация „Детски книги“ и сдружение „Книги и четене“, която следва модела на Германия. Пактът е широко обединение от организации, компании и институции, чиято цел е да се създаде стратегическа визионерска рамка за променя на средата в България, базирана на развитието на уменията на гражданите да четат активно, т.е. да мислят критически, да се справят с предизвикателствата и да намират трайни решения на проблемите.

2024–

Форум Бъдеще 2.0

Форум „Бъдеще 2.0: инвестиции в грамотността за демокрация, устойчиво развитие и човешки капитал“ е съвместна инициатива на фондация „Четене“, фондация „Детски книги“ и сдружение „Книги и четене“. Целта е да се направи връзка между намаляващите нива в уменията за четене и редица обществени проблеми като пониженото качество на образованието, високия процент млади хора, неангажирани с учене или работа, намаляването на качеството на работната ръка, пониженото разбиране на причинно-следствените връзки между действията на отделния индивид и влиянието му върху средата, по-ниския интерес към участие в културния живот и намаления интерес към заемане на гражданска позиция по важни теми.

Членства и партньорства

Фондацията е член на Национална мрежа за децата и през годините е изградила стабилни партньорства с множество родни и чуждестранни организации и институции – Министерство на образованието, сдружението на българските книгоиздатели Асоциация „Българска книга”, Българска библиотечно-информационна асоциация, Столична община, Столична библиотека, както и с регионалните, училищни и читалищни библиотеки в страната. От 2017 година фондацията е член на европейската мрежа за насърчаване на четенето и грамотността EURead. През 2023 г. София беше домакин на годишната среща на мрежата и прие делегати на организации от 20 европейски държави. От юни 2024 г. Валентина Стоева е избрана за съпредседател на EURead.

Разгледай
Дръпни