Идеи за игри: Картинна енциклопедия за спорта

Книгите не са само за четене! Те са за изследване, окуражаване, вдъхновяване, учене и забавление. За да оживим и обогатим прочита им, ние от „Детски книги“ даваме начало на рубриката „Идеи за игри“. В нея ще насочваме вниманието ви към определени книги или теми, които служат за отправна точка за игри и разговори с децата.

Първата книга, която избрахме, е „Картинна енциклопедия за спорта“ от Анна Казалис и Тони Улф (изд. „Фют“). Тя е чудесно начало за разговори и дейности, свързани с настоящите олимпийски игри. Ето откъде можете да започнете.

Как да запознаете детето с олимпийските игри?

-> Що е то олимпийски игри? Предложете малко контекст за игрите в Древна Гърция и за сегашните, възстановени от Пиер дьо Кубертен.

-> Копър, битка, маратонка. „Маратонас“ (Μαραθώνας) всъщност означава…копър. Историците смятат, че едноименният гръцки град е наречен така, защото е бил заобиколен от площи с копърови насаждения. През 490 г. пр.н.е. там се провежда известната Маратонска битка, в която гръцката войска побеждава персите. Според легендите, Фидипид пробягва разстоянието от Маратон до Атина, за да отнесе вестта за победата, откъдето идва идеята за съвременното маратонско бягане. Тези и други подробности гарантирано ще заинтригуват младия читател.

-> Параолимпийци. Допълнете разказа за Олимпийските игри, като обърнете на детето внимание, че има и параолимпийски такива. В YouTube канала им са качени десетки кратки и по-дълги видеа, интервюта и записи от изпълнения. Ако се притеснявате от езиковата бариера или документалният вид представяне не е по вкуса на детето, прибегнете до тази кратка и красноречива компилация.

Подплатете разказа си със снимки и видеа от виртуалното пространство – ясен знак, че технологиите могат да се използват и по полезен начин.

Как да надградите прочита у дома/в клас? 

-> Времева линия. Кога отделните спортове са станали част от олимпиадата? Насърчете детето да открие годините и да ги нанесе във времева линия.

-> Гребане с лъжица. От 2024-а брейкът е олимпийска дисциплина (ни казва детската медия „Вижте“.) Ако трябваше да допишете книгата, какъв спорт бихте включили? Пофантазирайте заедно!

-> Жените в спорта. Сравнете откога отделните спортове са разрешени на мъжете и откога – на жените. А кои са били първите спортистки, наложили се в даден спорт? Потърсете информация и вдъхновение в други книги („20 невероятни момичета, променили света“, „Смели и различни. Историите на 50 удивителни българки“, „Истории за лека нощ за момичета бунтарки“…).

-> Домашна версия на „Стани богат“. Предложете на детето да извади факти от книгата и да оформи тест с избираеми отговори. Можете да си организирате домашен вариант на „Стани богат“ или викторини, с които да разнообразите семейните вечери.

-> Необичаен спорт. Невероятно, но шампионатът по търкаляне на пита кашкавал, за който споменава Тери Пратчет (вж. „В черно като полунощ“) наистина съществува! В „Картинна енциклопедия за спорта“ също са представени немалко необичайни спортове. Изберете онзи, който ви е най-непознат и интересен, и го проучете (как е възникнал, как се играе, какви са правилата. Забавлението помага за трупането на знания!

-> Рекорди! Има ли някой, който не обича да е победител? Децата не правят изключение, но вместо да им позволяваме да ни побеждават във всяка игра на „Не се сърди, човече!“, хубаво е да насочим вниманието им към усилията, свързани с рекордите. В „Картинна енциклопедия за спорта“ има изведени рекордите на български спортисти, които са били валидни към момента на издаването на книгата. Потърсете ги, проверете заедно дали все още се държат от българи и потърсете интервюта, в които спортистите разказват за професионалния си път към успеха.

-> Не се ограничавайте само до предложените идеи. Потърсете още моменти/елементи, които биха паснали на интересите на детето. Ще се радваме да ни ги споделите на editors@detskiknigi.com.

Идеите за работа с текста водят до четене с осмисляне и учене чрез правене. А и – колко хубаво! – до приятно прекарано време. Откривайте нови предложения за книжни занимания всеки петък в специалната рубрика „Идеи за игри“.

Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.