Енциклопедия на обикновените неща
Замисляли ли сте се как са се появили предметите, без които не можем в ежедневието? Не става дума за компютрите и мобилните телефони, а за съвсем обикновени неща като обувките, тоалетната, леглото и детските играчки, например.
В „Енциклопедия на обикновените неща“ (изд. „Прозорец“) Щепанка Секанинова си поставя задачата да даде отговори именно на тези въпроси.
Като проследява историята на предметите в хронологичен ред, Секанинова дава кратка и стегната информация по темата, подходяща за деца от 7-8 години нагоре. За всеки предмет проследява появата му от праисторическите времена през Древен Египет, Гърция и Рим, та чак до Средновековието, Ренесанса и почти до наши дни.
Авторката предлага любопитна информация, в която липсват твърде много утежняващи дати и подробности, но пък са маркирани важни за дадения период особености.
Със сигурност бележките няма да задоволят по-любознателните, но ще дадат отлична отправна точка за търсенията им.
Предметите, които съставителката на изданието представя на читателите, са:
- обувки
- кънки
- чадър
- очила
- кукли
- парфюм
- кончета (люлеещите се детски играчки)
- тоалетна
- четка за зъби
- легло
- чорапи
След представянето на всяка основна тема следват „свързани предмети“ – при обувките са включени циповете, велкрото, тик-так копчетата и безопасните игли. Ето какво са представили след кончетата:
Възрастните също ще се изненадат от развитието на някои предмети, а честата им употреба в ежедневието дава чудесна възможност да поговорим с децата за изобретенията и иновациите, за връзките между настояще и минало.
За да намалят потреблението на безсмислени предмети, провокирани единствено от консуматорски подбуди, родителите биха могли да поставят задача на децата да проучат ползата от поредната желана вещ и колко време продължава „животът“ й. Съпоставката с някои от представените в енциклопедията предмети може да убеди децата, че от някои предмети има смисъл, а от други – не съвсем.
Всички бележки на Щепанка Секанинова са поднесени с чувство за хумор и внушават на читателя, че разказвачът говори на неговия език. Илюстрациите на Ева Чупикова допълнително освежават книгата, а преводът на Елена Кодинова, твърдите корици и плътната хартия я правят подходяща за всяка библиотека, било то домашна или обществена.
Вземете книгата от Ozone.bg с код DK19.
Когато купувате книги с този код, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.