6 книги за еволюцията

Днес рубриката ни е посветена на Живота и по-специално на книгите, които разказват за неговото зараждане и развитие. Трудно ни е да си представим, че делим общи гени с други бозайници и дори земноводни, ала не бива да забравяме, че еволюцията е бавна и преминава през различни етапи. За всички любопитни, ето нашите предложения:

„Еволюция“ от Ева-Мария Садовски и Сара Дарвин, изд. „Прозорче“

От книгата малчуганите (5-8 години) ще разберат, че нещо толкова дребно като семето е причина растенията да могат да заживеят далеч от водата, че промяната на едни организми неизбежно води до промяната и на други. Ще  научат как се формират вкаменелости и как може да се определи колко са стари. Книгата е особено добър избор, ако си имате малък любител на динозаврите и искате да разширите познанията му.

„Чарлз Дарвин. Произход на видовете“ от Сабина Радева, Чарлз Дарвин, изд. „Сиела“

Настоящата книга е адаптирано издание и е преведена на над 31 езика. Авторката успява да предаде теорията на еволюцията с достъпни понятия, разбираеми за децата (6-9 години). Разказва какво представляват видовете, родовете, вариациите, как организмите се променят, за да оцеляват, и какво е естественият отбор. Децата ще научат повече за липсата на междинни форми, за инстинктите, миграцията, сходствата между живите същества. А също и за несъстоятелните твърдения на Дарвин (да, има и такива).

„Живот. История на Земята в стихове“ от Ели Улард, изд. „Сиела“

Една увлекателна история, написана в рими, която проследява развитието на живота от първите едноклетъчни микроорганизми до човешката цивилизация днес. От книгата читателите (7-9 години) ще научат още любопитни факти за миналото на Земята и различните трудности, през които са преминавали формите на живот. Преводът, дело на Мария Донева, със сигурност ще ви плени със своите плавност и ритъм!

„Удивителната история на живота“ от Анна Клейбърн, изд. „Фют“

Изданието предлага кратки информативни обяснения на редица интересни въпроси. Например: Какво изобщо е еволюцията и каква е ролята на гените в нея? Как така едни видове се появяват, други измират, а трети просто се променят? Кога са се появили бозайниците (в частност – хората) и защо огромните и силни динозаври са изчезнали? Отговори на тези и много други чуденки ще намерят читателите между 8 и 10 години.

„Мистерията на Живота“ от Ян Пол Схютен , изд. „Колибри“

Авторът отговаря по лек и хумористичен (но и достатъчно сериозен) начин на вечните въпроси – откъде произлизаме, как се е зародила материята, кои са големите скокове в еволюцията, защо животът е възникнал точно във водата, за какво са отговорни гените, защо всичко родено в някакъв момент умира, колко са стари Земята и Вселената…а наред с това разкрива тайната зад редица явления, за които вероятно дори не сме се замисляли. Книгата съдържа концепции от еволюцията, антропологията, биологията, палеонтологията, физиката, химията и е подходяща за читатели между 10 и 14, че и повече години.

„Sapiens: История в картинки“ от Ювал Ноа Харари, изд. „Изток-Запад“

Макар енциклопедията да е оформена като комикс, не се заблуждавайте, че е предназначена за малки деца (по-скоро за читатели между 10 и 15 години) или че всичко в нея е силно опростено. Тя обхваща периода от 2,5 милиона години пр. н. е. до 16 000 години пр. н. е. – раждането на човечеството. Том 1. проследява еволюцията на човешкия вид, направата на първите сечива, първите форми на изкуство, разселването на хомо сапиенс по света.

Наред с това, книгата дава обяснение що е то когнитивна революция и кое действително ни е помогнало да бъдем, преди и сега, най-умните, креативни, приспособяващи се и опасни животни на планетата.

Изберете някое от горните заглавия и се пригответе за велико пътешествие!

 

Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.