В очакване на наближаващия сезон на черешите, нека отново се разходим по улица „Черешова“. Вече я видяхме през есента, зимата и пролетта, тепърва ще ни разкрие как се променя обликът й през лятото. Но преди това можем да надзърнем през прозорците и да научим повече за обитателите.
Тази възможност ни предлагат отново Ротраут Сузане Бернер и изд. „Colibri”, този път подкрепени с превода на Десислава Желева.
Какво ще откриете в книгата?
Докато поредицата за пролет, лято, есен и зима на улица „Черешова“ се фокусира върху сезонните изменения в града и отражението им в ежедневието и заниманията на хората, настоящото издание е посветено изцяло на къщата, от която започва всяко пътешествие в поредицата. И на нейните обитатели, разбира се.
Всеки етаж е разгледан малко по-подробно и в по-едър мащаб на цял разтвор, започвайки от тавана и стигайки поетапно до партера. Уловен е момент от един обикновен ден за всяко от трите домакинства, в който са показани повече като семейства, а не толкова като жители на градчето.
На всяка страница е добавен кратък римуван текст, свързан с илюстрациите. В него се припомнят имената на хората и по весел начин се описват действията им.
Прочит под лупа
Включеният текст безспорно изменя досегашната концепция на поредицата. Тук по-скоро можем да говорим за картинна книга, отколкото за вимелбух в класическия смисъл на думата. Илюстрациите отново са детайлни и предполагат разглеждане, назоваване и измисляне на допълнителен контекст. Спокойно можете да използвате изданието за помощно средство при развиване на речниковия запас или на уменията за съставяне на фрази, изречения и изграждане на кратък разказ.
Различията в замисъла на книгите донякъде обяснява нееднаквия размер на книжното тяло на „Вкъщи на улица „Черешова“ спрямо другите заглавия. Настоящата книга се явява по-скоро като допълнение за верните почитатели или пък самостоятелно решение за тези, които не биха предпочели разглеждането на вимелбух.
Мерената реч ще допадне на децата, които харесват приказки в рими или стихчета. В нея има известни излишни повторения или малки неспазвания на ритъма, но може да бъде и полезна „сламка“ за родителите, за да стартират разглеждането на даден разтвор или да инициират разговор.
Последните две страници показват къщата през нощта, което е приятен и любопитен нюанс. От една страна, може да се засегне дневната рутина (събуждане, бодърстване, сън), от друга – да се видят разликите в действията на хората и как се подготвят за нощта (прибиране на чадърите, покриване на клетката на папагала и други), а от трета напомня и за дивите животни като част от света.
Идеи за разговор
- Кои обитатели са ви най-интересни? Какво правят те?
- Всяко домакинство ли има домашен любимец? По какво се различават домашните от дивите животни?
- Кой дом най-много прилича на вашия?
„Вкъщи на улица „Черешова“ е различно допълнение към обичаната поредица, което, в зависимост от очакванията, може да не ги изпълни или напротив – да се превърне в обичано разширение на сезонните заглавия. При всички случаи книгата е добър избор за онези малки почитатели на вимелбух изданията на Ротраут Бернер, които живо се вълнуват от героите, имат си любими персонажи и държат да ги наричат с имената им.