Училищна библиотека отвори врати в пловдиското село Труд
Неведнъж сме разказвали за вдъхновяващите училищни библиотеки у нас – в Пловдив, Попово и Силистра, в Стара Загора, Велико Търново и София. Макар и безкрайно необходими, те все още са лукс за много училища, които не разполагат със средствата, свободното пространство и специалистите за управление на собствена библиотека.
Но доказателства, че щом има желание, има и начин, не липсват. Пример за това е малкото ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Труд. В продължение на месеци директорката, Тоня Коева, и сърцатата учителка, Светла Божилова, работят рамо до рамо за преустройването на едно учебно помещение в училищна библиотека. Защо?
„Малкото уютно пространство, подкрепящо образователния процес, има за цел да даде на децата познания за това как да ползват различните източници на информация, да натрупват умения за използване на литературата, която подпомага процеса на учене, и не на последно място – да изградят свой литературен вкус. Училищната библиотека отваря вратата на читателите към по-нататъшното използване на обществените и академичните библиотеки.“,
коментира Светла Божилова. Дългогодишната й работа в местното читалище я е убедило, че срещата на децата с книгите може да бъде празник, ако възрастните подходят с желание и професионализъм. Колективът прегръща инициативата „Дари книга вместо цветя“ и с експертната помощ на г-жа Божилова лавиците се изпълват с точните книги за първия учебен ден.
„Мечтаех за това място! Нека бъде пълно с любознателни читатели!“ – нарича директорката, докато прерязва лентата.
Ентусиазмът й е заразителен. Първи в Къщичката на книгите пристъпват децата от II „А“ клас. Те знаят, че стават свидетели на нещо много специално, което ще продължи да расте. Защото, както казват техните учители, „Книгите са само началото.“.
Вижте още: Михаела Младенова, пълна отличничка на ДЗИ, за ролята на училищните библиотеки
Снимки: Светла Божилова