Три българки в краткия списък за Изложбата на илюстраторите в Болоня
Вече шест десетилетия Панаирът на детската книга в Болоня гради мостове между страните и културите, като популяризира качествената детска литература и предоставя пространство за обмяна на опит. И тази година организаторите приветстваха индивидуалното участие на независими издатели, писатели и художници от целия свят. В 58-ото издание на Изложбата на илюстраторите постъпиха предложения от 3520 художници от 81 държави, а международното жури избра 344 души. Сред тях и българките Вяра Бояджиева, Елена Жаблянова и Стела Драйс.
След финалната селекция за представяне в изложбата бяха отсети 79 творци от 31 държави. Макар и в нея да няма българско участие, усилията и резултатите на нашите илюстратори заслужават признание. Нека си припомним техните най-знакови произведения.
Вяра Бояджиева е автор и илюстратор на множество чуждоезикови книги („Drawing for illustration“, „Mise mise“, „Word trouble“, „A day that’s ours“). У нас е позната с работата си по редица заглавия за възрастни – две на Джонатан Сафран Фоер („Всичко е осветено“ и „Ето ме“), две на Мая Анджелоу („Мама, аз и мама“, „Знам защо пее птицата в клетка“), с авторската „Моята София“ и с детската книга „Прекрасната Касандра“.
Елена Жаблянова стои зад няколко любопитни заглавия, сред които „Маурко“ (история с мустаци) и „Али и пеперудите“ (за момиченце със синдром на Даун). Нейни творби красят новите издания от поредицата „Патиланско царство“, както и снежната римувана приказка „Коледунка“.
Стела Драйс е сред номинираните за Възпоменателната награда „Астрид Линдгрен“ 2024. Живее и работи в Германия, а в България е гостувала със свои картини (в галерия „Лабиринт“ в Пловдив), изложби (като „Човешкото плашило“) и творчески ателиета.
Пълния списък с илюстратори, които ще бъдат представени на тазгодишния Панаир на детската книга, можете да достъпите оттук.