В Деня на народните будители, след петгодишно затишие, журналисти, библиотекари, творци, издатели и читатели посрещнаха новите Рицари на книгата. Прецедент в историята на наградата бе присъждането й през есента, а не на Световния ден на книгата и авторското право (23. април). За първи път да я получат можеха не само медии и общественици, а библиотеки, библиотекари, училища и учители.
Значката в категория “Учител/Училище” връчи председателят на фондация “Детски книги” Валентина Стоева. Наградата отиде при Средно училище за европейски езици “Св. Константин-Кирил Философ” – Русе.
Значката в категория “Библиотекар/Библиотека” поднесе Десислава Алексиева, председател на Асоциация “Българска книга”. Алексиева коментира, че
“библиотеките са онези места, където се градят общности”
и че изключително ценни са онези библиотеки, които задават стандарт за работа на всички останали. На тези условия, според журито, отговаря РБ “Пейо Яворов” в Бургас, носител на тазгодишната награда в своята област. Сред номинираните се наредиха и Антоанета Антонова и Светла Божилова, ръководители на читателски клубове от мрежата “Бисерче вълшебно”.
Отличието в категория “Журналист/Медия” присъди продуцентът на предаването “Култура.БГ” по Българската национална телевизия Николай Колев. Към своите колеги той се обърна с думите:
“В никакъв случай не допускайте в ефира за книгите да говорят илитерати.”
В категорията поравно бяха отличени Пирина Воденичарова, създател на фейсбук групата “Нито ден без книжки”, и Българското национално радио, а сред номинираните бяха журналистите Силвия Недкова (“Площад Славейков”) и Силвия Чолева (“Артефир”), лицето на “Портал Култура” – Калин Янакиев, както и образователната платформа “Книговище”.
Призът за най-голям принос в българското книгоиздаване за изминалата година връчи Мирослав Боршош, заместник-кмет на София. Докато говореше за будителите, той бе прекъснат от публиката с молба да повиши тон, за да бъде чут от задните редове. Речта му продължи така:
“Това е да си будител – всеки ден някой ти казва, че не те чува. Но ти продължаваш.”
Със статуетката за виден “Общественик” си тръгна поетесата и преводачка Мария Донева. Сред номинираните бяха директорът на Националния център за книгата – Светлозар Желев, организаторът на Биенале на илюстрацията – Милена Радева и инициаторът на проекта “По дирите на думите” – Виктория Бешлийска.
Показателно за делата на днешните рицари бе мястото на провеждане на церемонията – “Timeless”. Защото чудесните неща, които хората на книгите правят, нямат давност, остават извън времето – за да удивляват, вдъхновяват и будят.
Снимки в статията: личен архив