Под лупа: Приятелите на Рали

Книгите винаги са отваряли прозорци, през които виждаме света по нов начин. Понякога на страниците се срещаме с интересни факти за света около нас, друг път с рожби на авторовото въображение, трети – с реални житейски истории.

Една такава история ни очаква в „Приятелите на Рали“ – книга с мисия, написана от Мая Дългъчева, изпъстрена от Евгения Войнова.

Какво ще откриете в книгата?

Като за начало, в нея откриваме Рали. Тя е съвсем истинско момиченце и би била напълно обикновена, ако не страдаше от редкия Синдром на Лий. Заради него тя няма сили да играе като другите и не може да излиза с приятели в парка, избягва сълзите и смеха. Затова пък има любящо семейство…и светъл прозорец, през чието стъкло наблюдава ширналия се пред нея свят.

Често момиченцето получава вести по пощата – картички и писма от непознати, но съпричастни възрастни и деца. А много лекари, медицински сестри и изследователи насочват усилията си в помощ на деца като Рали, опитват да открият лечение или поне начин да противодействат на симптомите. Всички те са невидимите приятели на нашата борбена героиня.

Рали изглежда умислена, докато гледа с часове навън. В главичката й се раждат приказки и феи, работят фантазията и вътрешният й диалог.

Прочит под лупа

Обичайно децата с редки заболявания остават скрити от обществото. Било то защото няма достатъчно условия за излизането им навън, било поради тяхната слабост и уязвимост. Заради това е лесно да забравим, че те съществуват. Да забравим, че има далеч по-страшни неща от неизядената вечеря, оплесканите с кал дрехи, загубените маратонки, досадните сополи или недостига на места в детските градини. Да забравим да се радваме на всичко това, защото то значи само едно – детето ни е здраво. Огромният принос на „Приятелите на Рали“ е това, че прави децата с редки заболявания отново видими!

Свикнали сме да свързваме Мая Дългъчева с прекрасната й римувана проза, остроумна и ярка. Тук текстът не е написан в рими, но пък са запазени нежността и плавността на изказа, богатството на образи и думи.

Идеи за разговор

  • Потърсене заедно повече информация за Синдрома на Лий, поговорете за последиците от него.
  • Разкажете на детето си за други по-редки или чести състояния и заболявания. Познавате ли такива хора?
  • Пригодени ли са улиците, площадките и обществените сгради за такива деца? А какво би могло да се подобри?
  • Отворете фейсбук страницата „Приятелите на Рали“ и прочетете малко повече за момиченцето.

В книгата невидимите приятели на Рали са наречени ангели.

„Ангелите понякога изглеждат съвсем като човеци! – каза баба веднъж. – Едни имат лунички, други – очила и плетени шапки, трети – гумени ботуши…“

Ние също можем да бъдем ангели за някой друг. Като предложим рамо и внимание, подадем ръка или купим книга. Защото приходите от „Приятелите на Рали“ отиват в подкрепа на разработване на терапия за болестта. Какво по-хубаво от това?

Книгата може да бъде поръчана от сайта на Фондация Приятелите на Рали.

Теми: Синдром на Лий, редки заболявания, съпричастност