Под лупа: Есен на улица „Черешова“
Само допреди седмица се наслаждавахме на остатъците от късното лято: хладните сутрини и вечери, слънчевите и топли следобеди. Като че ли и природата не бързаше, защото смрадликата дълго време остана зелена, а дърветата не се разделяха с листата си. Сега обаче пощипващите температури се настаниха по-осезаемо и трайно, извадихме плътните якета и одеяла и можем да кажем – есента надяна царската си корона.
Разбира се, това означава, че все по-рядко и за все по-кратко можем да излизаме на дълги разходки в парка. Но пък със сигурност не значи, че ще скучем. Защото Ротраут Сузане Бернер и изд. „Колибри“ са ни подготвили тематичния и класически вимелбух „Есен на улица „Черешова“! Мнозина ще си спомнят за „Пролет на улица „Черешова“ и „Зима на улица „Черешова“ и ще се усмихнат одобрително. И има защо – есенната книга от поредицата е също толкова богата, красива и пленителна.
Какво ще откриете в книгата?
Есента е цветна и красива и носи както много радост, така и някои тревоги. Някои от познатите ни вече герои са се сдобили с потомство, други продължават ежедневната си рутина, а трети преборват тъгата.
Персонажите вече са извадили шаловете и ботите от гардероба и се подготвят за ежегодните есенни празници. Те събират обагрени листа, озаряват смръщилото се небе с фенери, избират най-големите тикви от градините си за „Конкурса за най-голяма тиква“.
Къде ли ще завърши пътят на всеки от героите?
Прочит под лупа
„Есен“ радва малчуганите със същите прекрасни и детайлни илюстрации като в предходните части от поредицата за улица Черешова. Ротраут Бернер успява майсторски да улови златната среда между наситеността на изображенията и тяхната простота. Резултатът е, че децата могат с часове да се взират в панорамните разтвори и да проследяват елементите без да се уморят от ярки цветове, остри форми или нелогичност.
На страниците отново срещаме същите персонажи, заети с (не)обичайните си дела. Както и през другите сезони, историята започва от няколкоетажната къща. След това минаваме покрай фермата, на чийто щанд виждаме характерните за есента плодове, зеленчуци и ядки. Оставяме зад себе си гарата, хвърляме око на вече завършената детска градина и Културния център. Озоваваме се в центъра на градчето, където кипи оживление и се чува музика, докато накрая приседнем на пейка до езерото.
Разбира се, едновременно с проследяването на героите, децата забелязват и промените в природата. Листата окапват, смрачава се по-рано, задухват ветрове, а катериците се подготвят за дългата зима. Колко интересно!
Идеи за разговор
Невъзможно е да се представят всички възможни теми за разговор и дискусия, които книгата поражда. Богатството на образите и изобилието от действия и особености предоставят широко поле за игра, но и предизвикват различни асоциации у всеки родител/дете. При все това, предлагам ви да:
- си спомните имената на героите и видите какво се случва с всеки от тях;
- опишете природата и характерните особености на сезона;
- опитате на намерите папагала Нико на всеки разтвор. Къде ли се е скрил?
- изброите какви есенни плодове и зеленчуци познава детето. А ядки? Кои са любимите му лакомства и гозби с есенни продукти?
- помислите и проучите кои животни прекарват по-голямата част от зимата в сън и как си помагат това да се случи.
И „Есен“, подобно на събратята си „Зима“ и „Пролет“ е подходяща за сравнително широк възрастов период. По-малките слушатели с лекота ще трупат лексика, а поотрасналите каки и батковци (5-6 години) ще обогатяват речта и изразните си средства, ще улавят емоции, ще припознават повече и повече дейности от бита в книгата. Приятно потъване в приказния свят на улица „Черешова“!
Теми: вимелбухи, картинни книги
Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.