Изложба на неми книги в Унгарския културен институт

Докато популярността на картинните издания у нас расте, немите, т.е. картинните книги без текст, са все още слабо познати. Изложбата* в Унгарския културен институт (Интитут „Лист“) е възможност за среща с най-младия жанр на книжната илюстрация – и с творчеството на съвременни таланти, въздействащо за зрители от всички възрасти.

Изложбата ще подходи към темата от две посоки: ще представи илюстрациите в завършени книжни тела и като самостоятелни произведения на изобразителното изкуство. Ще бъдат показани книги на егерската библиотека „Шандор Броди“, преотстъпени специално за случая; готови творби и техни скици, изпълнени с оригинална техника. Специално внимание ще получат унгарските пионери на жанра – дизайнерските неми книги на издателство „Чимота“ и свързаните с тях илюстрации от Александра Грела („Спящата красавица“), Габриела Макхулт („Снежанка“), Бори Руткаи („Червената шапчица“), Атила Щарк („Котаракът в чизми“), както и няколко авторски творби и лего конструкции от Тибор Карпати и проекта на Агнеш Бертоти „В прегръдките на Ламела“, посветен на насилието в училище. Ще бъдат изложени и най-добрите произведения в категорията silent book от Фестивала на илюстрациите в Будапеща.

Ето я пълната програма на проявите, свързани с изложбата:

  • 6. март, сряда, 18.30 ч., Институт „Лист“: Откриване на изложбата;
  • 7. март, четвъртък, 19.00 ч., „Клуб на пътешественика“: Master class относно немите книги и изложбата на Галерия „Деак17“;
  • 8. март, петък, 14.00 ч., Институт „Лист“: Разходка из изложбата.

Откриването на, разговорът за и разходката из изложбата ще бъдат водени от нейната кураторка – изкуствоведката Жужана Блашке. Гвоздеят в програмата е образователната работилница под надслов „Направи си сам книжка с картинки!“, предвидена за края на април.

*В платформите на УКИ съответната изложба е комуникирана като „изложба на тихи книги“. От Института разясняват, че следват обяснителния текст към изложбата, в който са подадени терминът „silent books“ и унгарският му еквивалент „csendes könyv“. За по-голяма яснота и правилно смислово разграничение ние оразличаваме картинните книги от книгите с картинки, както и тихите от немите книги. Според дефинициите за изброените, изложбата ще представя неми книги и илюстрации към тях. Ето повече информация за картинните и за немите книги.