Ако сте любители на научнопопулярните предавания за животни, може би сте чували за Голямата африканска петорка. В нея са включени 5 впечатляващи животни, които туристите се тълпят да видят в естествената им среда. Ако имат късмет.
За наш късмет, по време на сафари в Южна Африка преди няколко години, Джулия Доналдсън вижда брадавичесто прасе. От водача научава, че то е част от по-особена животинска петорка в Африка. Резултатът от този разговор е “Грозната петорка” (изд. Жанет 45).
Любимите Джулия Доналдсън и Аксел Шефлър ни отвеждат на вълнуващо сафари и ни срещат с 5 африкански животни, но… малко по-особени. Антилопата гну, петнистата хиена, гололикият лешояд, брадавичестата свиня и щъркелът марабу са далеч от стандартната красота.
“- Леле, колко сме грозни! От петорката наша
всеки стреснат подскача, всеки бяга уплашен!
Кой от нас е по-гаден? Ни животно, ни птица
може с нас да се мери, с тази грозна петица!”
Докато се разхождат из саваната, те се събират в едноименната петорка, сближени от грозотата си. С добре познатото чувство за хумор Доналдсън и Шефлър показват на малките читатели, че красотата и грозотата са в очите на гледащия.
Всеки е достоен за обич, всеки е красив за някого и всеки може да има приятели.
Повечето родители ще се умилят от думите на малките на възгрозните животни:
“О, за нас не сте грозни, за нас сте красиви!
Да, да, вие сте мили, добри и любими,
и чудесни, и смели, и незаменими.
всичко ваше обичаме – цвят, осанка и глас
и дори сме измислили нова песен за вас!
Леле, колко сте хубави! Да, петорка любима!
Красота по-чудесна друг едва ли ще има!
Кой от вас е по-сладък? Ни животно, ни птица
може с вас да се мери, най-красива петица!”
В края на книгата ще откриете още известни животински петорки в Африка, някои от които особено симпатични (срамежливата петорка, например). Всички те са отличен повод децата да се запознаят със застрашените видове и нуждата от опазване на местообитанията им.
Книгата е подходяща за деца между 4 и 9 години и дава разнообразни възможности за общуване и учене. Ето само някои предложения за занимания у дома, в детската градина или в училище:
- Как би изглеждала грозната шесторка? Нарисувайте я.
- Къде е Африка, какви други животни живеят в африканската савана?
- Кои от тях са хищници и кои – плячка? А от грозната петорка?
- Какво е хранителна верига? Включете споменати в книгата животни в хранителни вериги.
- Колко различни видове животни се споменават/са нарисувани в книгата?
- Подредете ги по големина.
- На една от илюстрациите животните хвърлят дълги сенки. Какво е сянката? Кога се появява? (Можете да запознаете по-малките деца с идеята за сянката с помощта на “Черният заек”)
- Измислете мелодия към думите на грозната петорка.
Преводът на Мария Донева е изключително симпатичен и използваните от нея думи могат да бъдат използвани за обогатяване на речника на децата. Например:
- събирателни съществителни – при формирането на грозната петорка животните използват думи като отбор, клуб, банда.
Какви други събирателни можете да се сетите? С какви думи се описват групите от различни животни (ято, стадо, пасаж, глутница, рояк, котило и т.н.)
- открийте думите, които използва Джулия Доналдсън, за да опише грозотата на всяко от животните и помислете за техни синоними
Илюстрациите на Аксел Шефлър са забавни, с любопитни подробности, а израженията на животните заслужават специално внимание. Техните реакции са удобен повод за дискусии какво са емоциите, какви емоции изпитваме най-често, как реагираме на грозотата.
“Грозната петорка” е поредната картинна книга с чудесни стихове, забавни илюстрации, важни послания и много възможности за ангажиране на децата с полезни и занимателни дейности. Изданието е с твърди корици и отлична полиграфия, което го прави достоен кандидат за всяка детска библиотека.
Вземете книгата с код DK19 от
Ozone.bg, Ние, децата! или Booklover.bg
Когато купувате книги с този код, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.