Чети и играй: Направи си сурвачка
Една от най-веселите задачи за деца и родители около новогодишните празници е направата на сурвачка. Рецептата е проста, но занимателна. Тя дава възможност малчуганите да се запознаят с традициите, да научат сурвакарски поздрав, да измайсторят нещо с ръцете си и да се забавляват.
Необходими продукти
- 1 дрянова пръчка (по възможност с по-дълги разклонения, за да се оформи хубава форма)
- бели и червени вълнени конци/прежда (ние използваме от вълнените за направа на мартенички)
- сушени плодове – сливи, ябълки, сушени малки чушлета (може да използвате микса за ошав, който се продава в магазините или да нарежете ябълка на тънки ленти и да изсушите в тава във фурната на)
- пуканки (може да използвате готови от пакетче или да си приготвите сами от царевични зърна)
- здрав конец за привързване на клоните и нанизване на плодовете и пуканките
- ножица
- дебела игла за нанизване на сушените плодове
- по-тънка игла за нанизване на пуканките
- родител, който да помага при по-сложните стъпки
По желание украсете с мъниста, разноцветни хартиени ленти, монети с пробита дупка за нанизване на конци (продават се в кинкалериите) и др.
Изработка
- Най-напред завийте страничните клонки на дряновата пръчка, за да се оформи буква Ф. Привържете клоните към стъблото с конеца и завържете здраво. Ако дряновата ви пръчка няма дълги странични разклонения, преминете към следващата стъпка.
- Увийте белите конци по стъблото на дряновата пръчка. Можете да редувате с червените конци или да измислите ваш собствен модел.
- Червените конци можете да използвате за увиване на пръчките или пък да ги завържете като малки панделки. Вариант е да направите и помпони. Използвайте червен конец и за нанизване на по-едрите плодове – сушените ябълки, сливите, чушките.
- Направете дълга верижка от пуканките (нека родител ги наниже) и след това я увийте по клоните на сурвачката. Нека не е много стегната, за да могат нанизите да висят свободно.
- Доукрасете сурвачката с каквото още решите – границата е вашето въображение.
Сурвакарски наричания
Сурвакането е свързано с изричане на благопожелания. Всеки се надява хубавите думи да го застигнат, а лошото да го отмине.
Има различни наричания – за стопанина, за стопанката и т.н. (подобно на коледарските песни). Най-популярните наричания открихме в „Празничен календар на българчето“ (изд. „Парнас“):
Сурва, сурва година.
Весела година.
Голям клас на нива.
Жълт мамул на леса.
Живо-здраво до година!
До година, до амина!