9 книги и поредици, илюстрирани от авторите си
Детските книги са впечатляващи не само със сюжета и езика си, но и с илюстрациите, избрани да доразвият историите. Илюстрациите нерядко са поверявани на художници, които трябва да вникнат в текста и представите на писателите. Понякога такива колаборации са изключително добри и рисунките допълват чудесно случващото се на страниците.
Друг път самите автори притежават художествен талант и собственоръчно създават образи на световете си. В тези случаи няма нужда да се питаме дали точно така пишещият си е представял този или онзи персонаж, а можем да сме сигурни, че надникваме право в главата му. Ето няколко прекрасни детски книги, написани и илюстрирани от един и същи човек.
Муминската поредица на Туве Янсон, изд. „Дамян Яков“
Една от най-известните книжни поредици в световен мащаб е тази за волните, закръглени и неустоимо чаровни муминтролове. Оригиналните 9 мумински книги на финландската писателка са колкото весели, толкова и философски. В тях царят жажда за приключения, храброст, любов към морето и дома, приемане на другите такива, каквито са. Героите намират своето място в света по начин, който зачита достойнството и нуждите на всички, били те приятели, членове на семейството или непознати. Това прави книгите подходящи за деца над 8 г., които уверено четат самостоятелно.
Ако ли дългите разкази не са вашият формат, комикси по творчеството на Янсон ще откриете с логата на изд. „Жанет 45“ (цветни) и „Пурко“ (черно-бели).
Поредицата за слончето Елмър от Дейвид Маккий, изд. „Жанет 45“
Елмър е един необикновен слон. Той си има големи уши и хобот, подобно на всички други слонове. Само че кожата му не е сива, а…обагрена във всички цветове. Освен това Елмър е забавен, духовит и много смел. Той е винаги готов да развесели другите слонове, да си побъбри с останалите животни, дори да се срещне с чудовище и да усети пощипващия студ. Карираното слонче е обичано от милиони деца по света, а книгите за приключенията му впечатляват малките слушатели между 3 и 6 години.
Вижте отзивите ни за „Елмър“, „Отново Елмър“, „Елмър и Уилбър“, „Елмър и чудовището“, „Елмър и дъгата“, „Елмър и Дядо Червенушко“.
„Яйца зелени и колбас“ и „Котарак Шапкарак“ от Доктор Сюс, изд. „Сиела“
Доктор Сюс е изключително популярен в Америка и има издадени десетки детски книги. За тях са характерни мерената реч, забавните сюжети, неочакваните обрати, развинтеното въображение, както и употребата на малко на брой думи, които успяват да предадат невероятния свят на автора, но и да насърчат неуверените читатели (5-9 години). Преводът на книгите му е наистина трудна задача и това е възможно обяснение защо Доктор Сюс не е твърде познат у нас (освен чрез колоритния си герой Гринч от няколкото филмови екранизации).
Понастоящем „Яйца зелени и колбас“ и „Котарак Шапкарак“ могат да се намерят в библиотеките.
Трилогията на Морис Сендак, изд. „Лист“
Морис Сендак е американски писател и илюстратор, създател на едни от най-популярните и въздействащи детски книги за всички времена. На български език са издадени „При дивите неща“, „В нощната кухня“ и „Там, навън“, а самият Сендак ги вижда като своебразна трилогия. Те не делят общи герои, но се фокусират върху една и съща тема – порастването и справянето със силните детски емоции. „Там, навън“ е в основата на класическия филм „Лабиринт“, който вдъхновява с идеята и сюжета си. Книгите са най-подходящи за деца между 5 и 7 години.
Книгите на Евгения Войнова, изд. „Давид“
Евгения Войнова е „човек-оркестър“, който сам пише, рисува и издава книгите си. И се справя чудесно. Произведенията й са на различна тематика, но героите в тях са винаги готови да следват мечтите си, да се поучат от грешките си, да проявят добрина. Текстовете са написани в мерена реч и с приятно чувство за хумор, фокусират се върху актуални проблеми от ежедневието на децата. Това ги прави любими на читатели на различна възраст.
Прочетете отзивите ни за „Мечта“, „Сто жаби“, „Давид“, „Матея“ и „Цветна бъркотия“.
Историите на Биатрикс Потър, изд. „Труд“, „Скорпио“, „Византия“, „Лист“
Едва ли Биатрикс Потър има нужда от представяне, а най-известният й герой, Зайчето Питър, е обичан по целия свят! Всъщност Зайчето Питър е първият литературен персонаж, превърнат в патентована играчка. Приказките са логично следствие от увлечението на авторката по естествените науки, като в тях персонажите по правило са животни. Илюстрациите й са близки до реалността, а животните са представени предимно в естествената си среда. Издадени в началото на XX век, творбите на Потър показват свят, понякога твърде далечен на съвременните деца. При все това, „Зайчето Питър“ все още успява да спечели сърцата на много читатели между 4 и 7 години.
„Малкият принц“ от Антоан Дьо Сент-Екзюпери, „Сиела“, „Лъчезар Минчев“, „Софтпрес“, „Книгомания“ (панорамна), Кръг“ (твърди корици)
„Малкият принц“ е една от най-разпознаваемите книги, обичана от малки и големи. Има статут на класическо произведение и е част от учебната програма в България, а и не само. „Малкият принц“ е на второ място по брой преводи на различни езици в световен мащаб. Екзюпери написва книгата си след като действително претърпява инцидент със самолет в пустинята Сахара. Той изкарва няколко дни сред пясъците и непоносимата жега, затова не е случайно, че произведението му засяга редица философски теми, например смисъла на живота, ценните неща в него, благодарността за малките радости и т.н. Поради това „Малкият принц“ е разбираем за по-уверени читатели над 9 години.
Книгите на Елса Бесков, изд. „Enthusiast”
Елса Бесков е шведска писателка и илюстраторка, преведена на десетки езици. Светът на Бесков е светъл и детайлен, често миниатюрен, в хармония с природата и всички живи създания. Илюстрациите й са реалистични, но ненатрапчиви и внушават свобода и волна радост. На страниците на книгите й децата се срещат не само със свои връстници, но и с елфи, джуджета, гоблини и други горски същества. У нас са издадени произведенията й „Децата на Джуджан, горското джудже“ и „Слънчевото яйце“, като и двете са подходящи за замечтани малчугани между 4 и 7 години.
„Много гладната гъсеница“ от Ерик Карл, изд. „Funky books”
Една удивителна книга, едновременно семпла и гениална! И също безкрайно популярна сред деца от различни страни. На картонените страници ни чака една малка гъсеница с голям апетит. Ден след ден тя прогризва различни храни, докато накрая не усеща ситост. Когато коремчето й е пълно, тя се увива в пашкул и заспива, за да излезе пораснала и променена. Книгата успява да покаже на мъниците жизнения цикъл на пеперудата, да ги научи да броят до седем, да познават дните от седмицата, да разберат защо някои храни са полезни, а други – не, да направят сравнение между малко, по-голямо и най-голямо. Форматът и изработката й са идеални за деца между 2 и 5 години.
Пожелаваме ви приятни часове в тази така добра компания!