В приказките през зимата се чува вой на вълци, а из небето прелитат само врабци и врани. Наистина, в студените месеци усещаме липсата на повечето пернати, а и на много горски и полски животни. Разбира се, те съвсем не са изчезнали – просто са се скрили, за да поспят.
Едно симпатично животинче пък почти престава да подскача от клон на клон в парка, прибира се в хралупата и само от време на време излиза, за да потърси някоя заровена ядка. Ако сте предположили, че тук става дума за катериците, то знайте, че сте напълно прави. Пухкавите гризачи с дълги опашки могат да бъдат видени и през зимата, ала само в светлата част на деня и за кратко. Далеч по-лесно е да ги намерите в следните заглавия:
„Коледа в голямото дърво“ от Силви Мислен, изд. “Прозорче”
Е, да, Коледа отмина, но пък книгата е толкова забавна, че е достатъчна една снежинка, за да я извадим отново. На върха на голямото дърво семейство катерици се подготвя да посрещне Коледа. Украсили са близките клони с лампички и гирлянди, а две от децата тъкмо са приготвили специален десерт. Някой обаче се бави. Малкият Хрупчо още го няма и таткото решава да го потърси при съседите надолу по дървото. Каква ли изненада го очаква? Открийте (отново) с дребосъците от 3 до 6 години.
„Катеричката прави снежен човек“ от Джулия Доналдсън, изд. „Фют“
Един ден катерицата се събужда и открива, че светът е бял-побелял. Какво по-ясно от това, тя бързо решава да направи снежен човек. Ще й бъдат нужни морков, шапка, шал… Катерицата се втурва да събере всичко за своя снежен човек!
Книгата е част от поредицата „Приказките на Стария дъб“ и е дело на емблематичното дуо Доналдсън-Шефлър. Тя е написана в рими и отпечатана на здрав картон, за да устои на обичта на читателите между 2 и 4 години.
„Катериците, които се научиха да споделят“ от Рейчъл Брайт, изд. „A&T Publishing“
Безгрижният Сирил си живее живота – докато другите животни се запасяват за зимата, той се весели. Когато осъзнава, че няма никаква храна, Сирил се втурва да вземе последната борова шишарка в гората. Само че предвидливият Брус също иска да грабне последната плячка, макар хралупата му да прелива от запаси. Двамата се впускат в луда надпревара, която не вещае нищо добро. А как завършва цялата олелия, ще разберат децата на 3-6 години.
„Малко повече“, „Това е моето дърво“, „Как ми се иска“, „По-добър най-добър приятел“ от Оливие Талек, изд. „Хеликон“
Главен герой в книгите е забавната катерица, която научава по нещичко във всяка история. Например, какво може или не да притежава, колко е разумно да иска още и още, какво прави един приятел най-добър и нужно ли е да бъде някой друг. Идеите в книгите са изложени по интересен и весел начин, без да се извеждат като конкретна поука, което е и важна характеристика на поредицата. Посланията са подходящи за деца между 4 и 6 години.
„Тими Типтоус“ от Биатрикс Потър, различни издателства
Тими и Гуди Типтоус са двойка катерици, които се подготвят за зимата, като бързат да съберат ядки и да ги скътат на тайно място. За зла участ, другите катерици нападат Тими и го напъхват в хралупата със запасите от ядки. Тими пострадва, но се оказва, че в хралупата се е настанил дребният бурундук Чипи Хек, който се заема с грижите за катеричока. Чипи се справя толкова добре, че Тими надебелява и не може да се измъкне от скривалището. Ала съдбата среща Гуди с жената на Чипи Хек и двете заедно, с търпение и твърда лапа, се заемат да измъкнат съпрузите си.
Вярна на себе си, авторката пресъздава един приказен, но и също толкова реалистичен свят, подходящ за мъници на 4-6 години.
Приятно четене! И не забравяйте да подхвърлите небрежно някоя и друга ядка в парка, в случай, че катериците са забравили къде са скрили съкровищата си.