4+ книги за деца в Париж

Векове наред Париж е сцена на исторически събития, вдъхновение за художници и артисти. Фон на процъфтяваща или плаха любов; свърталище на бедност и порок, муза за писатели и духовници. Френската столица отново успя да провокира различни настроения, но и да обедини възгледи и съдби по време на Олимпийските игри през тази година. Немалко деца искат да посетят романтичния и красив Париж, а докато планирате евентуална семейна ваканция до там, подхранете интереса им с някое от следните предложения:

„Миши и Маши посещават Франция“/”Mishi and Mashi go to France” от Мери Джордж, изд. „MNG Publishing“

Миши и Маши са сестри, които обикалят Европа с родителите си. Този път дестинацията е Франция. Момичетата посещават Лувъра, Айфеловата кула, а за рождения ден на Миши отиват и в Дисниленд Париж! Поредицата за Миши и Маши е написана на английски и цели да запознае децата (4-7 години) с различни държави, култури и забележителности. Тя е особено подходяща за децата билингви, които се учат да четат, както и за онези, които трупат първата си лексика на чужд език.

Приключенията на двете сестрички не приключват с Франция. Вижте какво се случва, когато „Миши и Маши посещават България“!

„Агата и Лари: Престъпление в Айфеловата кула“ от Стийв Стивънсън, изд. „Фют“

Лари е на четиринайсет, учи в престижно лондонско училище за детективи и е ужасно мързелив. Агата Мистъри пък мечтае да пише криминални романи. Заедно те разследват тайнственото убийство на руския дипломат Василий Прочнов, убит насред центъра на Париж в ресторант в Айфеловата кула. Случаят с мистериозното убийство се оказва твърде заплетен с многото заподозрени, никакви явни мотиви за смъртта на руснака и една фраза, по която трябва да бъде разкрит престъпникът – „Червена роза…“. Книгата е част от поредица за различните подвизи на младите детективи и е чудесен избор за читатели между 8-11 години.

Какви други загадки очакват младите детективи? Разберете сами.

„По покривите“ от Катрин Ръндъл, изд. „Таралеж“

Историята на Софи не започва по най-добрия начин. Тя е един от малкото оцелели корабокрушенци при инцидент в Ламанша. Бебето е спасено в калъфа на виолончело и попада в дома на ексцентричния учен господин Чарлз – друг оцелял в корабокрушението. Двамата живеят щастливо, а единствената мъка на Софи е, че не знае къде е майка й. Притиснати от обстоятелствата, Софи и Чарлз бягат в Париж, за да я намерят. Уликите, с които разполагат, са малко, а пречките пред тях – безброй. След случайната среща на Софи с децата от парижките покриви тя получава шанс да научи какво се е случило с майка ѝ. Историята на Софи е истинско пиршество за читателите между 8 и 12 години.

Ако „По покривите“ ви спечели, непременно погледнете и другата книга на Ръндъл – „Изследователят“.

„Парижката Света Богородица“ от Виктор Юго, изд. „Пан“

В книгата се озоваваме в Париж през XV век, когато циганката Есмералда увлича мъжете с танците и красотата си. За радостта да я притежават се борят капитан Феб и Пиер Гренгоар, както и архидякон Клод Фроло. Неспособни да се разберат помежду си, те прехвърлят върху нея обидата и гордостта си, като по неведоми пътища Есмералда бива осъдена за опит за убийство. Единственият, който е готов на всичко, за да я спаси, е гърбушкото от „Парижката Света Богородица“  – Квазимодо. Класическата творба на В. Юго е подходяща за опитни читатели на 13+ години.

Тук е мястото да припомним накратко и за прекрасната „Без дом“ на Хектор Мало, чието действие се развива във Франция и проследява нелеката съдба на малкия Реми. А също и за „Тримата мускетари“ на Александър Дюма, в която д’Артанян, Атос, Портос и Арамис разкриват дворцовите задкулисия.

Приятно пътешествие, au revoir!

Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.